Recenzia

Nejen v České republice vzniká poměrně dost různorodé hifi techniky, zajímavé výtvory najdete i u našich východních sousedů na Slovensku. Jedním z nejzajímavějších výrobců je malá, prakticky rodinná firma Truune, za níž stojí konstruktér Gabriel Stark, vyvíjející dříve designový high-end pod značkou Stark Audio. Koncept značky je jednoduchý – nabídnout moderní vzhled, prvotřídní materiály a zvuk s hi-fi kvalitami.

V katalogu najdete momentálně pouze dva modely, eight a eighty, podobnost jejich jmen stvrzuje i jejich blízkost ve všech ostatních ohledech, jde totiž o regálový model a jeho sloupovou obdobu. Oba jsou vyráběny ručně na Slovensku (doporučujeme hezkou fotogalerii na webu výrobce – https://www.truune.com/sk/proces/), přičemž velký důraz je kladen nejen na estetiku, ale i na použití udržitelných přírodních lokálních materiálů, získaných vyjma měničů a elektroniky v okolí do 100 km od továrny. Konkrétně to znamená dřevo (pro kabinety a vnitřní vzpěry v podobě MDF a v podobě ořechové dýhy na bocích), sklo (pod nímž jsou ovládací prvky), kov, eko-kůži nebo velmi netypický bramborový škrob, použitý třeba jako podšívka nebo obložení. Technickou zajímavostí je spojení konstrukce přes pružné body, které spolu s rozpěrami potlačují nežádoucí rezonance.

Nedílnou součástí konceptu je také přizpůsobitelnost, jak už to tak u prémiových designovek má být. Krom toho, že si můžete vybrat barvu koženkového dekoru (černá či karamel) k ořechovým bočnicím, tak si lze i později obměňovat vzhled pomocí snadno vyměnitelných magnetických krytek reproduktorů, sundat jdou bez problémů dokonce i kroužky kolem nich, takže mix barevných kombinací je u těchto detailů skutečně široký a snadno si eight napasujete přímo ke svému interiéru.

Zdroj: www.hifi-voice.com

Truune eight sází na organické tvary, které svými zakulacenými křivkami krásně rozbíjí jinak v podstatě klasickou regálovou podobu. Nejlépe eight vypadají, když necháte na místě krycí mřížky.

Podobně jako u mnohých jiných podobných konceptů, i tady jsou výkonová elektronika, zpracování signálu a ovládání soustředěné do jednoho primárního kanálu, zatímco druhý je tak v podstatě klasická pasivní reprosoustava.

Zdroj: www.hifi-voice.com

Na hlavním kusu najdete pod sklem na horní stěně malý displej a čtveřici dotykových ovládacích prvků, tak jako tak ale pravděpodobně budete používat k ovládání aplikaci, možná i jednoduché dodávané fyzické ovládání. Ta není špatná, i když řešení od některých jiných firem je uživatelsky praktičtější. Je to zejména proto, že eight je třeba – jako primárně bezdrátový streamovací systém – nejprve připojit na Wi-Fi, což ne vždy jde snadno (platí to nejen pro Truune, ale pro jakýkoliv systém).

Skrze zadní desku prochází výdech nevelkého bassreflexového nátrubku, potřebná konektivita je dole, schovaná v malém výklenku, aby nebyla hned na očích. Protože ozvučnice stojí na čtyřech nožkách z PLA plastu (zjevně se primárně počítá s umístěním na police a skříňky, lze je snadno vyměnit za hroty se závitem M6), ani u hrany umístěné konektory nejsou nedostupné. Na hlavním kanálu je napájecí zásuvka, reproduktorové terminály pro spojení s druhým kusem, dva optické digitální vstupy, jeden koaxiální a jeden pár analogových cinchů linkové úrovně. Je tu i ethernetový konektor, nicméně jde o StarLink, který slouží k ovládání jiných zařízení, nikoliv pro spojení do sítě. K dispozici je i USB typu A pro datové paměti. Prim ale má samozřejmě hrát Wi-Fi streamování nebo Bluetooth 5.

Truune eight podporují streamování z TIDAL, Spotify, umí internetová rádia TuneIn, ale i AirPlay a DLNA protokoly.

V základně reprosoustav je osazen kovový stíněný box, v němž tepe veškerá potřebná elektronika. Nejprve je tu vstupní blok s CMOS SRC4382, který veškeré příchozí signály převzorkuje na vnitřní pracovní frekvenci 192 kHz. Následuje DSP řídící procesor ADAU1701, zpracovávající data v 56-bitové hloubce. Jeho funkce je mimo jiné aplikace ekvalizací v 10 pásmech, náhrada klasické frekvenční výhybky, ale pracuje se tu i se zpoždění / sladěním reproduktorů a úpravě jejich vlastností, případně na podpoření dynamiky systému.

Zdroj: www.hifi-voice.com

Následně je signál převeden v modulu D/A převodníku s čipem Wolfson WM8742. Dvojice operačních zesilovačů NJM2068 funguje uprostřed diferenciálně koncipovaného analogového filtru, vyhlazujícího výstupní signál. Součástí tohoto zásadního modulu jsou i dvoje hodiny, po jedněch pro každou základní frekvenci 44,1 a 48 kHz. Finální energii do měničů posílají moduly Hypex Ncore s výkonem 125 Wattů na kanál ve třídě D. Nezbytné cívky a kondenzátory pocházejí od Jantzen.

Vynikající myšlenkou je to, že celý tento zapouzdřený modul je snadno aktualizovatelný, jinými slovy zastará-li technologie streamingu, D/A převodníku nebo třeba zesilovače, pokud není možné řešení jednoduchou aktualizací softwarového vybavení, je možné snadno a rychle vyměnit jednotlivé funkční části hardwaru za novou generaci. Je to přístup v souladu s myšlenkou udržitelnosti.

Celá recenzia tu.


    0
    Nákupný košík
    Your cart is empty